כל העומד מאחורי | שי נוה

עודכן: 12 בפבר׳ 2020


בג'ונגל התעבורתי בו אנו חיים ורוכבים יש חוק אחד ראשי: החזק שורד. מכיוון שאנחנו לא משתייכים לצד הזה (אלא לשני - זה שמשלם במזומן ישר על העור),עלינו למצוא את קו התנועה הבטוח ביותר בין שאר הרכבים בדרך. לקו הזה יש הרבה חוקים ותנאים אבל לכולם משותף דבר אחד עיקרי: אנחנו חייבים להיות במודעות מלאה של "מי סביבנו?" בכל רגע נתון.


איש קופץ באוויר, מחזיק מראות של אופנוע על הכובע שלו
ראשית, כוונו את המראות

כעקרון, אנו משתדלים לנוע מעט מהר יותר מהתנועה סביבנו, כדי שה"אתגרים" בדרך יגיעו אלינו תמיד מלפנים. אנחנו פשוט לא יכולים להרשות לעצמנו הפתעות מאחור, כי אפילו הנגיעה הקטנה ביותר - כזו שבאוטו הייתה נגמרת בשריטה על הפגוש האחורי - כאן יכולה לשלוח אותנו לבית החולים ואף גרוע יותר.

אבל עם כל הכבוד ללהיות מעט מהירים יותר מהתנועה סביבנו, תמיד יש מצבים שבהם עוקפים אותנו, או עוברים לידנו. ולכן עלינו להיות עירניים לנעשה מאחור.


לוח שעונים של הארלי דווידסון וראש של רוכב עם קסדה במראה
צילם: טל זוהר

ראשית, כוונו את המראות כך שיהיה לכם מקסימום שדה ראיה לצדדים שמאחורי האופנוע (השאירו במראה רק שארית של כתף). בצורה זו, תנועת ראש קלה הצידה תגלה לכם מה נמצא בדיוק מאחוריכם, ותהיה לכם תמונה רחבה וכוללת של המרחב הקרוב אליכם.

כעת, כשהמראות מכוונות, בכל זאת הקפידו לתת מבט הצידה עם הראש לפני מעבר נתיב. תמיד עלול להיות לידנו איזור בו יכול "להתחבא" רכב שלא ראינו.


בנוסף, הקפידו להעיף מבט קצר במראה מדי פעם גם אם אתם רוכבים באותו הנתיב. בדיקה זריזה זו - הנעשית עם הראיה הממקודת - תזין למוח שלכם מידע על מה שהשתנה מאחור; אולי האורות של אחד הרכבים התקרבו משמעותית מאז הבדיקה האחרונה והוא עוד מעט ירצה לעקוף? אולי יש מאחוריו אופנוע נוסף שעוד רגע יגיע?


שימוש תכוף במראות הוא הכרחי ברכיבה (וגם בנהיגה!) כדי שבכל זמן נתון נדע על הסכנות האורבות לנו. אפילו בעמידה ברמזור רצוי להעיף מבט במראות ולראות שלא מתקרבת משאית לצומת במהירות לא הגיונית. המידע הזה לא רק עוזר לנו לתכנן את הרכיבה שלנו, אלא גם מרגיע אותנו ונותן לנו להתעסק בהנאה, ולא בפאניקה.


רכיבה מהנה ,

שי נוה וצוות 'אופנוען מאומן'


רוצה לגלות עוד על הקורסים שלנו?

לחץ לפרטים


אופנוע על גלגל אחד, רוכב עם קסדה כתומה מביט במראה
הנאה, לא פאניקה | צילם: טל זוהר

785 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול