אל תהיה שלילי | שי נוה


אופנוע הוא יצור סתום. שלא יעלבו האופנועים והאופנוענים בינכם חלילה, אבל זו עובדה מדעית; אופנוע הוא אוסף של ברזלים, פלסטיקים, גומי וצבירים של חוטי חשמל. ערימה של מערכות וחומרים שצריכה לקבל פקודות כל הזמן.


טוב, סתום זו מילה קצת קשה האמת, כי האופנוע יודע דבר אחד. אבל זהו דבר חשוב ברמה אינטר-גלקטית:

הוא יודע להתייצב.להתייצב אומר שאם משחררים לו את הכידון ושומרים לו על הגז פתוח, הוא ידאג ליציבות שלו בצורה הטובה ביותר באופן טבעי ומובנה. גם במהלך הטייה. כי כשאנחנו משכיבים ושומרים על כללי הכידון והגז, האופנוע מצודד את הכידון והגלגל הקדמי ב-ד-י-ו-ק לאן וכמה שצריך בשביל מקסימום יציבות.


בקיצור, המכונה יודעת מה טוב. רק מה, אין לה צפי. היא לא יודעת, למשל, איזו אחיזה תהיה לה עוד חצי שניה. ובשביל זה צריך את המוח שלכם.


והכלל הוא פשוט: הקרקע עליה אתם משכיבים צריכה לתמוך בהטייה בה אתם מעוניינים. זה טריוויאלי וברור, אבל בנוסף לאיכות האספלט צריך לקחת בחשבון את הזווית שלו ביחס לעולם.לצורך הדיון, כולכם מכירים כיכרות בארץ ישראל, נכון? בכיכר טיפוסית האספלט ״נשפך״ החוצה, כלומר גבוה יותר במרכז הכיכר ונמוך יותר בהיקף. זה נקרא שיפוע שלילי. למה שלילי? כי אם אנחנו משכיבים שמאלה בכיכר, אז שיפוע האספלט מחריף את זווית ההטייה בינו לבין הגלגלים. והבעיה היא שאנחנו על המושב לא מרגישים כלום.


למה כלום? כי בניגוד לאופנוע שמשכיב ביחס לאספלט, אנחנו משכיבים ביחס לעולם (או לאופק, או לגרביטציה), אז מבחינתנו הכל סבבה ואנחנו לא מודעים שמטר וחצי מתחתינו קיימת סכנה של ממש.


שיפוע שלילי זה רע לאחיזה, ולא משנה כמה איכותי האספלט. לכן, בשיפוע שלילי נאט ונשכיב פחות. או נכניס את הכתפיים פנימה לכיוון ההטייה ונוודא שחרור כידון כדי למקסם את היציבות ומהירות הפניה. או משהו. רק לא להתעלם מהנתון הבעייתי של שיפוע אספלט שלילי.אבל אל דאגה, לא כל השיפועים הם טיפוסים שליליים. יש גם שיפועים חיוביים, כאלה שבאים תמיד עם חיוך וכיף להיות בחברתם. שיפוע חיובי הוא למעשה אספלט שנוטה לתוך הפניה. פניות במסלולי מרוצים מהונדסות כך מראש. וגם פניות רגילות על כבישים של מדינות מתוקנות. בהטיה על שיפוע אספלט חיובי יש יותר אחיזה מהרגיל, וזו ברכה (שהיא גם קללה, כי זה ממכר...)


אז בפעם הבאה שהאספלט משנה לכם גובה ונכנס לזוויות צידיות נראות לעין, נא להתחשב באחיזה ולהשכיב בהתאם. זה מונע החלקות מבאסות ומיותרות על השיפועים השליליים, ומאפשר לתת בגז בחיוביים.


תנו בגז, אבל עם שכל.רוצה לגלות עוד על הקורסים שלנו?

לחץ לפרטים

2240 צפיות0 תגובות

השירותים שלנו

- רכיבת אופנוע על כביש

- רכיבת אופנוע בשטח

- רכיבה מקצועית על קטנוע

- אימוני רכיבה על אופנוע

- רכיבה ספורטיבית על אופנוע

-  טיולי רכיבה על אופנוע בחו״ל

שעות פעילות

ראשון 10:00-18:00

שני 10:00-18:00

שלישי 10:00-18:00

רביעי 10:00-18:00

חמישי 10:00-18:00

  • Twitter - White Circle
  • יוטיוב של אופנוען מאומן
  • פייסבוק של אופנוען מאומן

צרו קשר

ג.פ. רכיבה מתקדמת בע"מ

סלמה 160 ת"א

טל. 077-3369000 

פקס 077-3369003 

אימייל: info@ofnoan.co.il

© כל הזכויות שמורות לגידי פרדר. האתר עוצב על ידי WixWow.com

לוגו של אופנוען מאומן
  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Instagram Icon